Noworoczne postanowienie? Więcej warzyw! 5 zasad jedzenia warzyw, aby przynosiły więcej korzyści dla naszego zdrowia

11 stycznia 2024
Spis treści
Nowy Rok to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na wprowadzenie zdrowszych nawyków. "Więcej warzyw na talerzu" to jedno z popularniejszych postanowień, które może przynieść realne korzyści dla zdrowia. Aby jednak wprowadzenie warzyw w codzienną dietę było nie tylko chwilową modyfikacją, ale stałym elementem naszego żywienia, warto stosować się do kilku zasad.

5 zasad stałego włączania warzyw do diety

1. Różnorodność to podstawa

Nie ograniczaj się tylko do jednego czy dwóch ulubionych warzyw. Bogactwo wyboru pozwala na różnorodne korzyści zdrowotne oraz uniknięcie nudy w jadłospisie. Staraj się, aby na Twoim talerzu znalazły się warzywa różnych kolorów – każdy z nich reprezentuje inne składniki odżywcze.

2. Świeżość i sezonowość

Kupuj warzywa świeże i sezonowe. Są nie tylko bogatsze w składniki odżywcze, ale także smaczniejsze. Co więcej, wspierasz lokalnych producentów i przyczyniasz się do ochrony środowiska, ograniczając transport długodystansowy.

 

warzywa

3. Warzywa w każdym posiłku

Warzywa nie powinny pojawiać się tylko na obiad. Wprowadź je jako stały element śniadań (np. w postaci smoothie), przekąsek (świeże warzywa z hummusem), a nawet deserów (słodkie warzywne ciasta czy musy).

4. Przygotowanie to klucz

Nie wszystkie warzywa są równie wartościowe surowe, jak po obróbce termicznej. Niektóre z nich, jak pomidory, uwalniają więcej likopenu po podgrzaniu. Inne, jak brokuły, są najzdrowsze na surowo lub lekko blanszowane. Znajdź balans i różnorodność w sposobach przygotowania.

 

warzywa

5. Smak to nie wszystko

Choć smak jest ważny, nie zapominaj o właściwościach zdrowotnych. Warzywa mogą być doskonale doprawione ziołami i przyprawami, które nie tylko podnoszą walory smakowe, ale także wzmacniają ich działanie prozdrowotne.

 

warzywa

 

Zmiana nawyków żywieniowych nie musi być trudna ani pracochłonna. Wprowadzenie warzyw do codziennej diety jest jednym z najlepszych postanowień noworocznych, które możesz podjąć dla swojego zdrowia. Pamiętaj, że stałe włączenie warzyw do jadłospisu to nie tylko kwestia woli, ale także świadomego planowania i przygotowania. Niech warzywa staną się Twoim sprzymierzeńcem w drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia przez cały rok! 

 

 

Artykuł powstał w ramach kampanii „Moc Polskich Warzyw” powstałej z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.