Kalarepa
Podobnie jak kalafior i brokuł, kalarepa jest odmianą kapusty warzywnej. Wiele osób sądzi, że jadalny jest jej korzeń. Nie jest to prawdą, ponieważ jadalną cześć tej rośliny stanowi mocno skrócona, mięsista, zgrubiała łodyga. U większości odmian jest ona zielona, ale podobnie jak u kalafiora można spotkać także odmiany fioletowe.
Kalarepa na polskich talerzach gości późną wiosną i wczesnym latem. To popularne warzywo zdobyło swoją popularność także za sprawą medycyny ludowej. Dawniej przypisywano jej właściwości terapeutyczne przy kaszlu, astmie, gruźlicy czy zaparciach. Obecnie kalarepę ceni się ze względu na wysoką wartość odżywczą oraz wyrazisty smak.
Kalarepę przeważnie jemy na surowo jako osobną przekąskę, ale można ją także wykorzystać do surówek, sałatek wielowarzywnych czy zetrzeć na tarce i podawać z kwaśną śmietaną podobnie jak rzepę. Sprawdzi się także do zup wielowarzywnych, czy kiszona.
GATUNKI
Odmiany zielone
Odcienie zieleni są różne – od intensywnie jasnozielonego po seledynowy. Szczególnie młode egzemplarze zawierają dużo wody, a ich miąższ jest delikatny i chrupiący. Wybierając kalarepę, zwróćmy uwagę czy nie jest przesuszona, pożółkła czy spękana. Warto pozostawić część liści, ponieważ w tym stanie dłużej zachowa świeżość i jędrność.
Odmiany fioletowe
Wielkością i kształtem zbliżone do zielonych. Mylący może być jej kolor, ponieważ intensywnie fioletowe są tylko na wierzchu, miąższ po przekrojeniu jest biały lub lekko zielonkawy. Taka forma barwna z pewnością przypadnie do gustu dzieciom.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g kalarepy:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
WITAMINA C
WAPŃ
Kalarepa DLA ZDROWIA
Dla mocnych kości i zębów
Zawarty w kalarepie wapń stanowi dobre uzupełnienie diety w ten pierwiastek. Badania wskazują, że jednym z najczęściej niedoborowych składników odżywczych jest właśnie wapń. Dlatego by zapewnić sobie jego odpowiednią podaż, warto spożywać produkty, takie jak kalarepa, która jest również bogata w witaminę K, biorącą udział w gospodarce mineralnej kości.
Dla zgrabnej sylwetki
Kalarepa jest produktem bardzo niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego pozwala złagodzić uczucie głodu. Tym samym zmniejsza ryzyko gwałtownego objadania się.
Dla osób uczących się
Witaminy z grupy B usprawniają pracę mózgu. Osoby, które muszą opanować zadany materiał szybko i sprawnie, powinny zwrócić uwagę na źródła witamin z grupy B w diecie. Ponadto witaminy te wykazują działanie ochronne na układ nerwowy i pomagają w walce ze stresem. Kalarepa dla ucznia do jeden z lepszych wyborów.
Dobra dla układu krążenia
Błonnik, potas, witamina C oraz beta karoten w złożony sposób oddziałują na układ krążenia. Możliwe jest to między innymi przez działanie przechwicholesterolowe i przeciwmiażdżycowe. Witaminy o działaniu przeciwoksydacyjnym pomagają łagodzić powstałe stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych, wywołane na skutek działania wolnych rodników.
MAPA PRODUKCJI
Regionem, który słynie w Polsce z produkcji warzyw korzeniowych jest Małopolska, zwłaszcza okolice Krakowa. Tam też można znaleźć duże uprawy kalarepy.