Rzodkiewka
Rzodkiewka to warzywo spokrewnione z kapustą. Jedna z bardziej wyczekiwanych nowalijek, pojawiająca się już w marcu. Najczęstszą odmianą barwną jest czerwona, jednak warzywo to występuje w licznych wariantach kolorystycznych od różowego, żółtego, karminowego po piały i fioletowy.
Niewiele osób wie, że liście rzodkiewki są jadalne. Można wykorzystywać je jako dodatek do kanapek czy wielowarzywnych surówek. Rzodkiewka charakteryzuje się nie tylko walorami smakowymi, ale także licznymi prozdrowotnymi. Jest warzywem zasobnym w witaminy, składniki mineralne oraz związki aktywne. Wykorzystać można ją zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej czy kiszonej. Wartą uwagi formą tego warzywa są kiełki.
Świeża rzodkiewka to dobre źródło witaminy C, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz beta karotenu.
GATUNKI
Rzodkiew zwyczajna
Nazywana popularnie rzodkiewką – choć spotkać można ją wielu odmianach barwnych oraz w formie kulistej lub podłużnej, to jej miąższ jest zawsze biały.
Rzodkiew biała
Jest znacznie większa od rzodkiewki. Jej korzeń jest biały lub lekko kremowy. Charakterystyczna dla kuchni azjatyckiej, gdzie przyrządza się z niej przede wszystkim surówki lub dodatki do zup.
Czarna rzodkiew
Mylona niekiedy z rzepą. Charakteryzuje się czarną twardą skórką i białym miąższem. Odmiana mniej popularna choć równie korzystna dla zdrowia.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g rzodkiewki:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
WITAMINA C
MAGNEZ
Rzodkiew DLA ZDROWIA
Dla zestresowanych
Rzodkiewka jest dobrym źródłem magnezu, który ma właściwości ochronne na układ nerwowy. Ponadto pierwiastek ten pomaga unormować ciśnienie tętnicze krwi, a także korzystnie wpływa na uregulowanie gospodarki węglowodanowej.
Dla zgrabnej sylwetki
Rzodkiewka jest produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. W postaci świeżej, jak i kiszonej czy kiełków, urozmaici niskokaloryczne potrawy i dostarczy wielu składników odżywczych.
Przyjazna dla cukrzyków
Rzodkiewka jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Jej regularne spożywanie sprzyja regulacji stężenia glukozy we krwi.
Dobra da układu krążenia
Przeciwutleniacze zawarte w rzodkiewce wykazują działanie przeciwzapalne. Ma to znaczenie w prewencji chorób układu krążenia. Substancjami tymi są przede wszystkim polifenole, które mogą chronić serce, jak również zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych.
MAPA PRODUKCJI
Rzodkiewka jest jedną z najpopularniejszych nowalijek, którą zaleca się spożywać ze względu na nieocenione właściwości lecznicze. W Polsce rzodkiewka uprawia jest przede wszystkim w polu, jej duże uprawy znajdują się w województwie dolnośląskim. Rzodkiewka może być także uprawiana pod osłonami – główne uprawy w tunelach foliowych są popularne m.in. w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego.