Burak ćwikłowy

Większość z nas myśląc o buraku widzi ciemnoczerwony kolor jego korzenia. Co ciekawe, warzywa te występują w wielu kolorach od czerwonej przez żółtą, pomarańczową, białą a nawet o naprzemiennej biało-czerwonej barwie na przekroju.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Buraki w naszym kraju mają wielowiekową tradycję kulinarną. Dzieje się tak z uwagi na łatwość i wydajność uprawy tego warzywa. Gotowane, zasmażane, suszone czy pod postacią zup, kiszonek lub soków obecne są w naszej kuchni przez cały rok.

Fani pączków mogą poczuć się nieco zawiedzeni ale nie jest tajemnica, że farsz ich ulubionych łakoci często stanowi marmolada buraczana o smaku różanym.

Warto pamiętać, że buraki to doskonałe źródło witamin z grupy B.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

GATUNKI

Odmiany o kształcie okrągłym

W zależności od wielkości i stopnia rozwoju korzenia ich właściwości będą nieco się zmieniały. Korzenie młode będą zawierały więcej wody, a ich miąższ będzie delikatniejszy i bardziej miękki, przez co ich gotowanie zajmie miej czasu w porównaniu do okazów dużych i starszych.

Odmiany o kształcie podłużnym

Ich popularność jest bardzo duża, a gospodynie domowe często uważają te odmiany za słodsze i bardziej wszechstronne kulinarnie. Nie ma to jednak potwierdzenia naukowego. Wszystko zależy od wielkości i stopnia dojrzałości korzenia buraków. Podobnie jak z buraków okrągłych przyrządzić można dania surowe, gotowane, wytrawne i słodkie a także soki i przetwory.

Buraki pomarańczowe, białe, żółte

Są aromatyczne, delikatne w smaku. Jednocześnie dostarczają bardzo podobnych składników odżywczych co wersja klasyczna. Dodatkową zaletą jest łatwiejsze utrzymanie czystości podczas ich obróbki. Nadają się do dań surowych, a także na zupy czy kremy.

Kiełki buraków

Atrakcyjne nitkowate kiełki o charakterystycznej intensywnej barwie i słodkim łagodnym smaku wzbogacą surówki, sałatki czy udekorują kanapki.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g buraka:

18 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

1,8 g

BIAŁKO

0,2 g

TŁUSZCZE

3,7 g

WĘGLOWODANY

1,8 mg

ŻELAZO

51 mg

WAPŃ

30 mg

WITAMINA C

Burak DLA ZDROWIA

Na dobre trawienie

Gotowane, jak i surowe buraki, zawierają błonnik pokarmowy, który usprawnia perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Ponadto stymuluje rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej.

Dla zdrowia układu krążenia

Buraki, dzięki zawartości barwników oraz witamin o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, redukują stres oksydacyjny i chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Błonnik pomaga zaś obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.

Dla sportowców

Ze względu na obecne w burakach azotany wykazano, że mają one korzystne działanie na poprawę wydolności sportowej. Właściwość tę docenili sportowcy trenujący dyscypliny wytrzymałościowe.

W trosce o smukłą sylwetkę

Buraki to produkt niskokaloryczny, pod warunkiem, że nie zostaną podane wraz z zasmażką, mąką czy tłuszczem. Sok z buraków dodany do wywaru z włoszczyzny stanie się pyszną lekką zupą, a gotowane na parze podane z kaszą gryczaną i odrobiną sera feta idealnym daniem obiadowym.

MAPA PRODUKCJI

Polska jest największym producentem buraka ćwikłowego w Unii Europejskiej. Może być on uprawiany na terenie całego kraju, największe produkcje uprawy buraka ćwikłowego w Polsce znajdują się w województwie łódzkim, lubelskim i wielkopolskim.

Mapa produkcji

SEZONOWOŚĆ

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz