Fasola

To warzywo zaliczane do roślin strączkowych. Jest cenionym źródłem białka, przez co chętnie wykorzystywanym jako substytut mięsa i nabiału w dietach wegetariańskich. Nasiona fasoli zawierają też wiele mikroelementów oraz korzystnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Wszechstronne zastosowanie kulinarne fasoli sprawia, że chętnie sporządza się z niej wiele dań od zup, past, sałatek, kotletów, dań jednogarnkowych czy garmażeryjnych. Można z niej przygotować mąki, makarony, czy gotowe dania w konserwach. Ziarna fasoli to także ciekawe kształt i kolory.

Różnorodność fasoli jest bardzo duża, o czym świadczy ponad setka gatunków tego warzywa. Fasola ziarnista pojawia się w postaci świeżej późnym latem. Warto ten czas wykorzystać na mrożenie ziaren. W ten sposób unikniemy konieczności namaczania fasoli przed gotowaniem. W handlu fasola dostępna jest przez cały rok. Dlatego warto korzystać z jej prozdrowotnego działania na co dzień.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa
GATUNKI

Fasola biała (np. piękny Jaś)

Wielkość ziaren jest różna w zależności od odmiany. Od bardzo drobnej, przez średnią, po naprawdę duże ziarna, wielkością nie ustępujące ziarnom bobu. Używana do dań na ciepło, z sosami pomidorowymi czy mięsem. Często w daniach gotowych w puszkach czy słoikach.

Fasola czerwona

Atrakcyjny, intensywny kolor sprawia, że odmiany tej fasoli są wykorzystywane do sałatek, a także dań kuchni meksykańskiej.

Fasola czarna

To nieduża, drobna fasola o bardzo intensywnym czarnym kolorze. Wykorzystywana przede wszystkim do dań kuchni Ameryki Południowej z dodatkiem drobiu, ostrych przypraw, kukurydzy czy do przygotowania pikantnych past.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g fasoli:

127 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

8,67 g

BIAŁKO

0,5 g

TŁUSZCZE

22,8 g

WĘGLOWODANY

403 mg

POTAS

7,4 g

BŁONNIK

Fasola DLA ZDROWIA
Korzystna dla mikroflory jelitowej

Fasola to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego w wodzie. Obecność tych związków wspiera rozwój przyjaznej flory jelitowej, a tym samym stymuluje odporność, syntezę niektórych witamin, a także zmniejsza ryzyko rozwoju patogennych mikroorganizmów.

Nie tylko dla wegan

Korzyści z białka o wysokiej wartości biologicznej odczują nie tylko jarosze. Fasola to sposób na zwiększenie udziału warzyw w diecie dla osób jedzących zbyt często mięso. Atrakcyjna forma podania i możliwość odpowiedniego przyprawienia dań z fasoli przekona do warzyw niejednego mięsożercę.

Dla poprawy płodności

Fasola to źródło cynku, pierwiastka biorącego udział w tworzeniu męskich komórek rozrodczych. Dieta, w której nadużywane są produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym wysoko przetworzone pokarmy mięsne, negatywnie wpływają na płodność. Fasola jest dobrą alternatywą dla takich produktów, szczególnie ze względu na korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dobra da układu krążenia

Przeciwutleniacze zawarte w nasionach fasoli wykazują działanie przeciwzapalne. Ponadto zawarty w nich potas pomaga uregulować ciśnienie tętnicze krwi. Ma to znaczenie w prewencji chorób układu krążenia.

MAPA PRODUKCJI

Fasola w Polsce uprawiana jest między innymi w południowej Lubelszczyźnie, w okolicach Przemyśla, Jarosławia i Tarnowa oraz Łodzi. Rejony te uznawane są za tzw. Zagłębie fasolowe.

Mapa produkcji

SEZONOWOŚĆ

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz