Warzywa w śniadaniówce: pomysły na kreatywne wykorzystanie warzyw w drugim śniadaniu dziecka

07 września 2023
Spis treści
Dbałość o zdrową dietę dzieci od najmłodszych lat jest niezwykle ważna, a kluczową rolę odgrywają w tym kontekście warzywa. Jednak jak przekonać dzieci do ich jedzenia, zwłaszcza podczas drugiego śniadania w szkole? Przedstawiamy kilka kreatywnych pomysłów na włączenie warzyw do dziecięcej śniadaniówki.

Kanapki z warzywami - zabawa kształtami i kolorami

Dzieci uwielbiają się bawić, więc dlaczego by nie zamienić śniadania w szkole w małą zabawę? Kanapki z kształtnymi plasterkami ogórków, pomidorów czy papryki z pewnością przyciągną uwagę każdego malucha. Możesz użyć foremek do ciastek, żeby wyciąć zabawne kształty i umieścić je na chlebie z dodatkiem pasty z ciecierzycy czy tuńczyka.

 

drugie śniadanie

Warzywa z dipem - szybko i smacznie

Warzywa pokrojone w słupki czy półplasterki, podane z ulubionym dipem, to świetny pomysł na drugie śniadanie. Wybierz warzywa o różnych kolorach i kształtach - marchewki, rzodkiewki, papryki. Dipy można przygotować na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem ziół, musztardy czy awokado.

Słodkie i słone warzywne muffiny

Muffiny z dodatkiem warzyw, takich jak marchew, cukinia czy nawet szpinak, to kolejny sposób na zdrową śniadaniówkę. Możesz przygotować je wieczorem, a rano tylko wrzucić do śniadaniówki. Opcje są nieograniczone - od słodkich muffinów z marchewką i cynamonem do słonych wersji ze szpinakiem i serem feta czy pieczarkami.

 

drugie sniadanie

Polskie warzywa w śniadaniowym bowlu

Bowle to trend, który z powodzeniem można zaadaptować do dziecięcej śniadaniówki. W jednej miseczce mogą się znaleźć różnorodne składniki: kawałki papryki, ogórka, małe pomidory koktajlowe, kawałki upieczonej dyni i na przykład odrobina hummusu. To pełnowartościowe i kolorowe danie, które z pewnością zainteresuje młodszych smakoszy.

 

Wprowadzenie warzyw do śniadaniówki dziecka nie musi być trudne ani monotonne. Kluczem jest kreatywność i prezentowanie warzyw w atrakcyjny sposób. Z pewnością, zastosowanie powyższych pomysłów uczyni drugie śniadanie zarówno zdrowszym, jak i bardziej kolorowym.

 

drugie sniadanie

Artykuł powstał w ramach kampanii „Moc Polskich Warzyw” powstałej z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.