Groszek zielony
Groch zwyczajny, bo taka jest jego pełna nazwa, jest rośliną roczną o jadalnych strąkach i nasionach. Nieodzownie kojarzy się ze wczesnym latem, kiedy to można delektować się jego chrupiącymi, młodymi strąkami. Wraz z osiąganiem dojrzałości strąki stają się włókniste, pergaminowe, a w ich wnętrzu znajdują się nieduże okrągłe nasiona.
Z nasion groszku można przygotować sycące dania, mrożonki, konserwy czy izolaty białkowe dla osób aktywnych fizycznie. Podawany po ugotowaniu w postaci pasty z dodatkiem kilku listków mięty przywiedzie na myśl potrawy kuchni brytyjskiej. Dodany do gęstego mięsnego wywaru z dodatkiem kiełbasy przypomni czasy harcerskie niejednego zucha.
Młody groszek cukrowy w strąkach można jadać na surowo, w sałatkach czy po lekkim podsmażeniu i przyprawieniu jako dodatek do dań głównych. Młode miękkie nasiona warto zblanszować i zamrozić, zachowają wtedy najwięcej walorów odżywczych.
GATUNKI
Gatunki
Odmian grochu jest wiele, jednak tylko wprawny fachowiec jest w stanie odróżnić poszczególne odmiany. Przeważnie warzywo to wydaje zielone strąki długości kilku/kilkunastu centymetrów, choć zdarzają się odmiany o strąkach fioletowych. Dla konsumentów najważniejsza jest forma grochu wyznaczana przez jego stopień dojrzałości.
Odmiany na kiełki
– można wyhodować je samemu lub zakupić już gotowe w sklepie. To doskonałe urozmaicenie kanapek, dań obiadowych czy wielowarzywnych surówek.
Odmiany zbierane jako niedojrzałe strąki
– chrupiące delikatne mięsiste strąki z drobnymi soczystymi nasionami nadają się do bezpośredniego spożycia, blanszowania czy krótkiego smażenia. Stosowane jako dania przystawkowe.
Odmiany z młodymi dojrzałymi nasionami
Po wyłuskaniu nasiona są zielone, dość miękkie nadające się do gotowania, mrożenia, jako dodatek do dań wielowarzywnych czy do konserwowania
Odmiany zbierane w pełni dojrzałości
Ich nasiona są twarde, wymagające dosuszenia, dzięki czemu mogą być długo przechowywane. To z nich można przygotować różnorodne dania w tym stanowiące substytuty mięsa
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g groszku:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
BŁONNIK
WAPŃ
Groszek DLA ZDROWIA
Przeciw anemii
Groch to dobre źródło żelaza. Warto dania z grochu łączyć z wielowarzywnymi sałatkami czy sokami owocowymi, w których znajduje się witamina C, poprawiająca wchłanianie tego pierwiastka. Osoby z anemią mogą w ten sposób uzupełniać podaż żelaza w diecie.
Dla osób aktywnych
Groch to dobre źródło białka, a ponadto składników mineralnych, potrzebnych do przemian energetycznych. Danie z grochem będzie doskonałą propozycją dla osób chcących ograniczać podaż produktów mięsnych, a jednocześnie jadać żywność bogatą w dobrej jakości białko
Dla zestresowanych
Groch to także dobre źródło witamin z grupy B, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te składniki odżywcze działają korzystnie na układ nerwowy, usprawniając jego pracę.
Dobry dla przyjaznych bakterii jelitowych
Groch to znaczące źródło błonnika pokarmowego, będącego substratem dla przyjaznych bakterii zasiedlających przewód pokarmowy. Zapewniając prawidłową podaż włókna pokarmowego, usprawniona zostaje także perystaltyka jelit, co przeciwdziała zaparciom.
MAPA PRODUKCJI
W Polsce groch zielony jest uprawiany głównie na północnym zachodzie kraju oraz w rejonie Podkarpacia i Podsudecia.