Kalafior

Kalafior to odmiana kapusty warzywnej. Jego jadalną częścią jest łodyga tworząca różę, zaś z niej wraz z upływem czasu pojawiają się żółte kwiaty. Przeciętna porcja kalafiora pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Kalafiora można bez przeszkód jadać na surowo, ale także po ugotowaniu lub upieczeniu. Nie należy jednak gotować go zbyt długo, ponieważ już półgodzinna obróbka termiczna pozbawia go 70% składników odżywczych.

Podczas gotowania w kalafiora ulatnia się charakterystyczny ostry, drażniący zapach, to przez obecność lotnych związków siarki, które znajdują się we wszystkich warzywach kapustnych. Jednak nie musimy się tym martwić – te związki siarki poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa
GATUNKI

Odmiany o białych różach

Zbliżone wielkością i kształtem. Wybierając te odmiany warto zwracać uwagę na jedność rośliny, a także brak brunatnych przebarwień. Dokonując zakupów na targowiskach wybierajmy kalafiory jeszcze z fragmentami liści. Dłużej się przetrzymają i nie zwiędną zbyt szybko.

Odmiany o fioletowych różach

Kształtem ani smakiem nie różnią się od odmian tradycyjnych. Odmiany fioletowe, by zachowały swój atrakcyjny kolor, warto nieco skropić sokiem z cytryny tuż po ugotowaniu. Zapobiegnie to utracie koloru, podobnie jak to ma miejsce z czerwoną kapustą.

Odmiany o pomarańczowych różach

Te odmiany zawierają beta karoten, będący prowitaminą A. Dla poprawy jej wchłaniania dobrze jest lekko okrasić takiego kalafiora oliwą lub odrobiną masła.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g kalafiora:

23 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

1,84 g

BIAŁKO

0,45 g

TŁUSZCZE

4,11 g

WĘGLOWODANY

44,3 mg

WITAMINA C

142 mg

POTAS

Kalafior DLA ZDROWIA
Udowodnione działanie przeciwnowotworowe

Kalafior, ze względu na zawartość licznych związków przeciwutleniających, może zapobiegać rozwojowi niektórych typów nowotworów. Istnieją dobrze udokumentowane badania, potwierdzające te właściwości. Naukowcy wskazują na związek o nazwie sulforafan, jako ten, o szczególnie skutecznym działaniu przeciwnowotworowym.

Dla zgrabnej sylwetki

Kalafior to warzywa bardzo niskokaloryczne. Gdy zostanie ugotowany al dente, nie tylko będzie chrupiący, ale także pozwoli na dłużej zaspokoić uczucie głodu. Warzywo to bardzo dobrze pasuje jako składnik dietetycznych sałatek, a także dań z chudego drobiu.

Dla pięknej skóry

Kalafior przez zawartość witamin z grupy B, witaminy C, a także związków siarki sprawia, że jest warzywem wartym uwagi osób dbających o cerę. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu – białka odpowiedzialnego za jedność skóry, witaminy B przyspieszają regenerację naskórka. Siarka zaś jest zaś elementem budulcowym dla włosów i paznokci.

Dobra da układu krążenia

Przeciwutleniacze zawarte w kalafiorach wykazują działanie przeciwzapalne. Ma to znaczenie w prewencji chorób układu krążenia. Błonnik zaś wspomaga prawidłową gospodarkę lipidową a tym samym przeciwdziała rozwojowi miażdżycy.

MAPA PRODUKCJI

Polska jest trzecim producentem kalafiora w Unii Europejskiej. Blisko 80% plantacji skoncentrowanych jest w województwach: małopolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim.

Mapa produkcji

SEZONOWOŚĆ

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz