Seler
Seler to warzywo korzeniowe spokrewnione między innymi z marchwią i pietruszką. Najczęściej spotkać można selery korzeniowe oraz naciowe. Korzeniowe są cenione ze względu na intensywny smak i aromat, który nadają przygotowanym daniom. Te popularne warzywa dostępne są w sklepach przez cały rok!
Jak wykorzystać seler w kuchni i jakie korzyści dla zdrowia niesie?
- wszechstronność zastosowania
- doskonale sprawdzi się w daniach na ciepło – szczególnie w daniach jednogarnkowych, mięsnych czy wielowarzywnych
- w niektórych daniach może z powodzeniem zastąpić ziemniaki
- idealny w daniach na zimno w surówkach i sałatkach
- pokrojony w słupki i podsmażony stanie się alternatywą frytek
- ugotowany z innymi białymi warzywami stenie się wyborną zupą krem
- połączony z innymi składnikami włoszczyzny pozwoli przygotować aromatyczne wywary do zup i sosów
- utarty i zawekowany w zalewie octowej sprawdzi się jako dodatek do dań obiadowych.
GATUNKI
Odmiany korzeniowe
Ich korzenie są kremowobiałe, wielkością odpowiadające okazałej bulwie ziemniaka. Wybierając je warto zwrócić uwagę na kolor, wielkość, zapach, jędrność, a także brak uszkodzeń czy nalotów pleśni.
Odmiany naciowe
Wykorzystywane do spożywania na surowo, wyciskania soków, do dań gotowanych czy smażonych. Drobno posiekane łodygi nadadzą zupom przyjemnego ziołowego posmaku. Przy wyborze warto kierować się długością łodyg, ich wybarwieniem, zapachem oraz tym czy nie są powiędnięte.
Seler DLA ZDROWIA
Wspiera mikroflorę
Zawarte w selerach wielocukry są dobrą pożywką dla szczepów bakterii probiotycznych. Dieta uboga w warzywa i owoce sprzyja namnażaniu się patogennych mikroorganizmów. Regularna podaż włókna pokarmowego stymuluje zachowanie równowagi mikrobiologicznej jelit i przewagę przyjaznych szczepów.
Dla zgrabnej sylwetki
Seler jest produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Podawany w formie surowej, pieczonej czy gotowanej zapewni uczucie sytości bez nadmiaru kalorii.
Dla zdrowych kości
Seler zawiera zarówno wapń, jak i witaminę K. Oba te składniki pokarmowe biorą udział w procesach budowy oraz przebudowy tkanki kostnej.
MAPA PRODUKCJI
Seler jest jedynym warzywem korzeniowym, które uprawia się z rozsady. Uwarunkowane jest to długim okresem wschodów nasion i powolnym rozwojem siewek. W Polsce selera korzeniowego i naciowego produkuje się między innymi w okolicach Krakowa oraz województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i śląskim.