Fasolka szparagowa

To roślina należąca do roślin strączkowych wykorzystywanych kulinarnie jako warzywo. Jej jadalne strąki można kupić już wczesnym latem, kiedy to zaczynają się jej krajowe zbiory spod osłon. Jest rośliną ciepłolubną. Dlatego jej zbiory z upraw gruntowych możliwe są późnym latem.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Fasolka szparagowa występuje w dwóch głównych odmianach barwnych – żółtej i zielonej. Można ją jadać po ugotowaniu w postaci świeżej, ale też doskonale nadaje się do mrożenia, czy przetworów w puszkach. Świetnie sprawdzi się w daniach wielowarzywnych na ciepło, takich jak leczo. Najczęściej podawana jest do dań obiadowych, okraszona zrumienioną na maśle bułką tartą.

Najbardziej cenione kulinarnie są młode strąki, starsze zaś mogą nieco przerastać łykiem. Pod koniec wegetacji ze strąków wydobywa się nasiona, które można wykorzystać w formie świeżej, a także przechowywać po ususzeniu.

GATUNKI

Odmiany żółte

Łagodne, dobre do gotowania, zapiekania, dań wielowarzywnych, a także mrożenia.

Odmiany zielone

W zależności od gatunku, mogą mieć strąki bardziej lub mniej mięsiste. Podobnie jak odmiany żółte dobrze sprawdzą się w daniach wielowarzywnych, do zapiekania czy podawane tuż po wyjęciu z wody.

Odmiany fioletowe

Ich barwa jest najbardziej wyraźna dlatego, aby urozmaicić i udekorować danie z fasolką szparagową dobrze jest wymieszać poszczególne odmiany.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g fasolki szparagowej:

31 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

1,83 g

BIAŁKO

0,22 g

TŁUSZCZE

6,97 g

WĘGLOWODANY

12,2 mg

WITAMINA C

690 µg

BETA-KAROTEN

Fasolka szparagowa DLA ZDROWIA
Przeciw miażdżycy

Zawarty w fasolce błonnik wiąże w jelicie kwasy żółciowe, co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ponadto przeciwutleniacze, takie jak witamina C czy beta karoten, wspomagają w łagodzeniu stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych, co także ma działanie ochronne i przeciwmiażdżycowe.

Dla zgrabnej sylwetki

Fasolka szparagowa jest produktem niskokalorycznym, o ile nie zostanie podana z tłustą okrasą czy sosem. Osoby na diecie redukcyjnej mogą spożywać to warzywo bez obaw. Zawarty w niej błonnik hamuje uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać reżim dietetyczny.

Dla przyszłej mamy

Fasolka szparagowa to dobre źródło kwasu foliowego tak ważnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Podobnie jak inne warzywa i owoce jest produktem całkowicie bezpiecznym w czasie ciąży i podobnie jak one pozwala uzupełnić nie tylko kwas foliowy ale wiele ważnych składników mineralnych i witamin.

Dobra dla cukrzyków

Fasolkę szparagową bez obaw mogą jadać także cukrzycy. Niski indeks gimniczny oraz zawartość błonnika to dobry wybór na diecie cukrzycowej. Warto jednak pamiętać, by nie była ona zbyt mocno rozgotowana.

MAPA PRODUKCJI

Fasolka szparagowa znalazła swoje miejsce na mapie produkcji w południowej części Mazowsza. Panuje tam specyficzny mikroklimat, idealny dla uprawy tego ciepłolubnego warzywa. Region ten obejmuje m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce.

Mapa produkcji

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz