Por
To warzywo blisko spokrewnione z czosnkiem. Do Europy został przywieziony z Azji, a do Polski trafił prawdopodobnie dzięki zamiłowaniu do warzyw Królowej Bony. Podobnie jak czosnek, por wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. W medycynie ludowej był wykorzystywany w terapii wielu schorzeń miedzy innymi kaszlu, bólów reumatycznych czy wspomagająco przy gojeniu się ran. Współcześnie por ceniony jest przede wszystkim ze względu na walory kulinarne.
Por to przede wszystkim składnik włoszczyzny, która jest nieoceniona do przygotowania warzywnych wywarów do zup i sosów. Dodawać go można do dań jednogarnkowych, mięsnych, sosów czy w postaci pieczonej. Por w niektórych daniach może z powodzeniem zastąpić cebulę, lekko przesmażony nadaje daniom wyrazisty smak i aromat.
Pory to dobre źródło witamin z grupy B, witaminy C, prowitaminy A. Wśród składników mineralnych obecnych w porach należy wymienić żelazo, potas, wapń, fosfor, magnez czy siarkę.
GATUNKI
Gatunki
Pory występują w kilku odmianach różniących się tempem wzrostu czy porą zbiorów. Konsument nie jest w stanie określić poszczególnych odmian bez konsultacji ze sprzedawcą. Dlatego, wybierając pory, kierujmy się ich wyglądem, wielkością, wybarwieniem liści czy jędrnością łodygi. Wybierajmy okazy bez uszkodzeń, charakteryzujące się intensywnym aromatem, białą łodygą i ciemnym wybarwieniem liści.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g pora:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
WITAMINA C
POTAS
Por DLA ZDROWIA
Przeciw anemii
Pory są dość zasobne w żelazo, zawierają go około 2g w 100 g warzywa. Osoby z niedoborami tego pierwiastka lub te, u których stwierdzono anemię, powinny rozważyć potrawy z porów w swojej diecie.
Dla przyjaznych bakterii jelitowych
Zawarta w porach inulina i inne węglowodany stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii, zasiedlających przewód pokarmowy. Dzięki produktom, takim jak pory, wspierane jest zdrowie jelit. Ma to przełożenie na poprawę kondycji całego organizmu.
Działanie wykrztuśne
Pory w postaci surowej stymulują wydzielanie śluzu w obrębie dróg oddechowych oraz stymulują ruch rzęskowy nabłonka, który ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Można przygotować z niego domowy wykrztuśny syrop, który może być stosowany doraźnie przy przeziębieniach.
Dla pięknych włosów
Zawarta w porach siarka jest budulcem struktur skóry, włosów i paznokci. To naturalne pokarmowe źródło tego pierwiastka korzystnie wpływa na wygląd zarówno włosów, jak i cery.
MAPA PRODUKCJI
Krajowe plantacje pora zajmują ok. 4–6 tys. ha, przy zbiorach od 80 tys. ton do 100 tys. ton. Duże produkcje znajdują się w województwie małopolskim i wielkopolskim.