Pieczarki

Pieczarki to aromatyczne krajowe grzyby uprawne. Choć niewiele osób o tym wie, Polska jest unijnym potentatem ich produkcji. Świeże pieczarki są dostępne w handlu przez 12 miesięcy w roku. Ich wygląd, smak czy zapach jest zawsze taki sam, niezależnie od pory roku.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Pieczarki uprawiane są w specjalnych halach, w których panują ściśle kontrolowane warunki. Zbierane są ręcznie, szybko schładzane i następnie pakowane i przesyłane do odbiorców. Pieczarek nie trzeba obierać, wystarczy je wypłukać z pozostałości podłoża, by nadawały się do przygotowania danej potrawy. Ciekawostką jest to, że grzyby te można jeść na surowo.

Czy wiesz, że pieczarki zawierają witaminę D2? Jest to witamina bardzo podobna do witaminy D3, którą znajdziemy w maśle czy rybach. Ponadto pieczarki dostarczają też niewielkich ilości kwasu foliowego, magnezu, witamin z grupy B czy witaminy C.

GATUNKI

Pieczarki białe

To zdecydowanie najpopularniejsze spośród tych grzybów – białe gładkie kapelusze, sprzedawane jeszcze zanim się rozwiną i odsłonią swoje ciemne blaszki. Zbierane w różnej wielkości od tych nieprzekraczających wielkością monety 1 zł po te wielkości pudełka zapałek. Ich zastosowanie jest wszechstronne, co doceniają konsumenci.   

Pieczarki brązowe

Dość duże kapelusze o charakterystycznej brązowej barwie. Są bardziej aromatyczne od swoich białych kuzynek, choć znacznie mniej popularne. Ich zastosowanie nie różni się od pieczarek białych. Ze względu na intensywną woń polecane są do sosów, zup czy dań z makaronem

Pieczarki portobello

Ich kapelusze są białe i naprawdę duże, często zbliżone wielkością do spodków. Te pieczarki najlepiej nadają się do faszerowania, grillowania czy pieczenia w całości. 

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g pieczarek:

28 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

2,2 g

BIAŁKO

0,5 g

TŁUSZCZE

5 g

WĘGLOWODANY

2,1 mg

WITAMINA C

318 mg

POTAS

Pieczarka DLA ZDROWIA

Dla dbających o linię

Pieczarki są produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. W postaci grillowanej, pieczonej czy smażone beztłuszczowo będą urozmaiceniem wielu lekkostrawnych dań.

Dla osób zagrożonych miażdżycą

Pieczarki mają zdolność wiązania kwasów żółciowych, przez co mogą obniżać poziom złego cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie tych grzybów jest dobrym działaniem prewencyjnym przeciwko rozwojowi zmian miażdżycowych w obrębie naczyń krwionośnych.

Dla osób pracujących w biurach

Praca w biurze nie sprzyja ekspozycji na słońce. Deficyt witaminy D jest zauważalny zarówno u młodszych, jak i starszych. Przez to konieczna jest suplementacja tej witaminy na poziomie 2000 jednostek międzynarodowych na dobę. Pieczarki są naturalnym źródłem witaminy D2 o działaniu ochronnym na struktury kostne.

Dobra da dzieci

Pieczarki to jedne z bardzo nielicznych gatunków grzybów, które można podawać dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia. Są one produktem bezpiecznym i pomocnym w rozszerzaniu diety dzieci.

MAPA PRODUKCJI

Polska jest czołowym producentem i eksporterem pieczarek na rynku unijnym. Wiele upraw pieczarek można znaleźć w południowo-wschodniej części Mazowsza. Pieczarki produkuje się także np. na Mazurach.

Mapa produkcji

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz