Cukinia

Nie każdy wie, że cukinia z punktu widzenia botaniki jest owocem i do tego nie byle jakim, bo…jagodą! Występuje w kilkudziesięciu odmianach. Jej owoce, w zależności od odmiany różnią się kształtem, kolorem czy nieznacznie konsystencją miąższu. Ciekawostką jest, że cukinia ma duże jadalne kwiaty, które najlepiej podawać po usmażeniu w cieście naleśnikowym.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Cukinia to bardzo popularne warzywo ciepłolubne uprawiane także amatorsko w wielu ogrodach. Łatwość uprawy, atrakcyjny wygląd i wszechstronność zastosowania rokrocznie sprzyjają cukinii. Można z niej przygotować syte potrawy jednogarnkowe, grillowane, marynaty, ale także dietetyczne pasty, leczo oraz zupy. Jej słodki smak i delikatna konsystencja sprawiają, że cukinię można bez przeszkód jadać na surowo.

Jej łagodny smak doceniają rodzice, którzy chętnie przygotowują dania z cukinii dla swoich dzieci. Jedną z takich ulubionych dziecięcych potraw z cukinii są pyszne chrupiące placki.

GATUNKI

Odmiany podłużne ciemnozielone o gładkiej błyszczącej skórce.

To najpopularniejsze i najchętniej kupowane cukinie. Ich miękka skórka sprawia, że można przetwarzać ją bez obierania. Doskonałą do grillowania i dań na ciepło.

Odmiany podłużne o żółtej gładkiej skórce

Smakiem ani konsystencją nie różnią się od tych ciemnozielonych. Ich jaskrawy kolor ożywi zaś kompozycję dania. Idealnie nada się do wielowarzywnych kolorowych szaszłyków.

Odmiany kuliste

Te przeważnie zielone czasem o nakrapianej skórce wyglądem przypominają dorodne jabłka. Ta wersja cukinii jest wręcz stworzona do faszerowania. Łatwa do wydrążenia, niewielkich rozmiarów stanie się sycącym obiadem dla całej rodziny.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g cukinii:

17 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

1,21 g

BIAŁKO

0,32 g

TŁUSZCZE

3,11 g

WĘGLOWODANY

0,45 mg

WITAMINA PP

16 mg

WAPŃ

Cukinia DLA ZDROWIA

Korzystna dla przewodu pokarmowego

Cukinia to warzywo łatwostrawne. Ugotowana w postaci puree lub lekkiej zupy na bulionie warzywnym będzie idealnym daniem dla osób po przebytej chorobie, mających problemy trawienne. Przeciery cukiniowe może bez przeszkód podawać kilkumiesięcznym dzieciom w ramach rozszerzania diety

Dla zgrabnej sylwetki

Cukinia w większości składa się z wody, a jej miąższ nie dostarcza prawie w ogóle tłuszczów. Sprawia to, że jest produktem bardzo nisko kalorycznym, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować masę ciała. Zawarty w niej błonnik wzmaga zaś uczucie sytości.

Dla zdrowych oczu

Beta karoten zawarty w skórce cukinii jest prekursorem witaminy A, kluczowej w procesie prawidłowego widzenia. Aby poprawić przyswajalność tej witaminy, do dań z cukinii warto dodawać zdrowe tłuszcze roślinne.

Korzystna dla układu krążenia

Zawarty w cukinii potas i błonnik mają działanie, obniżające wartości ciśnienia tętniczego krwi. Cukinia ma też właściwości obniżające poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie działa przeciwmiażdżycowo.

MAPA PRODUKCJI

Cukinia w Polsce uprawiana jest na południu Mazowsza, w regionie charakteryzującym się specyficznym mikroklimatem, który jest idealny dla warzyw ciepłolubnych. Region ten obejmuje m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce.

Mapa produkcji

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz