Cebula
To warzywo o szerokim zastosowaniu kulinarnym i udowodnionym, korzystnym wpływie na zdrowie. Uprawiane i spożywane na całym świecie. Niezależnie od szerokości geograficznej równie mocno szczypie w oczy! Dlaczego tak się dzieje? To za sprawą związków siarki, które uwalniając się podczas krojenia z uszkodzonych komórek cebuli i zamieniają w kwas siarkowy. Ten zaś rozpuszcza się w płynie łzowym podrażniając spojówki, które reagują nadprodukcją łez.
Cebula to dobre źródło witamin z grupy B, a także witaminy C. Ta ostatnia, pochodząca właśnie z cebuli, chroniła marynarzy przed szkorbutem! To aromatyczne warzywo dostarcza nie tylko składników mineralnych, ale przede wszystkim związków o działaniu prozdrowotnym, w tym wspomagających odporność czy przyspieszającym gojenie się ran.
Cebula występuje w kilkuset odmianach. Poszczególne z nich różnią się wielkością, kształtem, intensywnością smaku czy kolorem. Wykorzystywana jest w każdej kuchni, do dań mięsnych i wegetariańskich, na ciepło i zimno, jako dodatek do kiszonek, czy przetworów, a nawet w postaci dżemu!
GATUNKI
Cebula żółta
Te odmiany są najpopularniejsze ze względu na wszechstronność zastosowania. Ich łuski są zwarte, zewnętrzne, o intensywnie żółtej barwie, wewnętrzne zaś jasnożółte lub białawe. Odmiany te dobrze się przechowują, co jest ważną cechą użytkową
Cebula czerwona
Zawartością składników odżywczych niewiele różni się od żółtej. Wyróżniają ją intensywnie czerwone lub czasem fioletowe łuski. Znajduje zastosowanie w potrawach o zdecydowanych barwach, dobrze się karmelizuje. Podawana na surowo ożywia kompozycję na talerzu.
Cebula czosnkowa
Charakterystyczna biała odmiana o zwartych białych łuskach i bardzo intensywnym smaku, przypominającym czosnek. Doskonałą do dań wielowarzywnych ale przede wszystkim mięs i marynat.
Cebula siedmiolatka
Sama cebula jest niewielka, a uprawia się ją przede wszystkim na szczypior.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g cebuli:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
WITAMINA C
WAPŃ
Cebula DLA ZDROWIA
Dla pięknej skóry i włosów
Zawarte w cebuli związki siarki poprawiają kondycję skóry, paznokci i włosów. Ich struktury zbudowane są między innymi z aminokwasów siarkowych. Cebula dostarcza składników budulcowych, przez co wzmacnia włosy i paznokcie, zaś skórze nadaje sprężystość.
Przyspiesza gojenie się ran i wygładza blizny
Efekt związany jest zarówno z obecnością związków siarki, jak i witamin z grupy B. Właściwość cebuli w przyspieszaniu regeneracji skóry wykorzystuje przemysł farmaceutyczny. To z tego warzywa tworzy się kremu i maści do smarowania blizn pooperacyjnych.
Dla zgrabnej sylwetki
Cebula to warzywo niskokaloryczne oczywiście pod warunkiem, że podamy ją w postaci świeżej, nie zaś karmelizowanej, zasmażanej czy cebulowych krążków w cieście. Zawarty w niej błonnik poprawia perystaltykę i odżywia mikroflorę jelitową
Na ukąszenia owadów
Po ukąszeniu os, gzów czy komarów wiele osób stosuje okłady z cebuli. Jest to działanie słuszne, ponieważ warzywo to ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Kilkanaście minut z takim okładem w widoczny sposób wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Przede wszystkim zmniejsza uczucie swędzenia.
Przyjazna cukrzykom
Cebula ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu bez przeszkód może być jadana przez osoby z cukrzycą. Ponadto posiada udowodnione działanie obniżające poziom glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób zagrożonych rozwojem tej groźnej choroby.
MAPA PRODUKCJI
Polska jest wiodącym producentem cebuli w Europie. Uprawa cebuli w Polsce stanowi ponad 13,5 proc. ogólnej powierzchni uprawy tego warzywa w UE i około 8,3 proc. zbiorów w całej UE. Najwięcej cebuli uprawia się w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.