{*
*}

PAPRYKA

Papryka roczna to niskokaloryczne i wyjątkowo bogate w witaminę C warzywo. W zależności od odmiany owocuje na czerwono, żółto, pomarańczowo a nawet na czarno. Zielona papryka nie jest osobną odmianą a po prostu niedojrzałą postacią tego warzywa. 

Sprawdź sezonowość w Polsce
Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

Papryka do Europy przybyła niedługo po podboju Ameryki Środkowej i Południowej skąd oryginalnie pochodzi. Europejczycy początkowo znali ją wyłącznie w postaci suszonej, bardzo ostrej przyprawy. 

Papryka spokrewniona jest z papryczkami chili, pomidorami, bakłażanem a nawet z ziemniakami. Obecnie papryka roczna jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych na wszystkich kontynentach. Co sprawia, że jest tak lubiana?

GATUNKI

Papryka słodka

Papryka słodka jest jedyną, która jest łagodna w smaku ponieważ nie zawiera kapsaicyny. Substancja ta odpowiedzialna jest za ostry, piekący posmak. Im jest jej więcej, tym dana odmiana ostrzejsza. Występuje w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym.

Jalapeño

To nieduża, bardzo ostra, najczęściej zielona papryka. Charakterystyczny kwaskowaty posmak i wyraźna ostrość sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do sosów, drobiu, serów, zup czy przetworów np. pikli warzywnych.

Habanero

To gatunek jednej z najbardziej pikantnych papryk. Owoce są niewielkie pomarańczowe lub czerwonawe. Sporadycznie spożywana na surowo, stanowiąca przyprawę do sosów, gulaszy, potraw kuchni meksykańskiej czy wzbogacania deserów.  

PAPRYKA TYPU SNACK

To wyjątkowo słodkie, chrupiące i aromatyczne małe papryczki np. Sweet Bite, czy pimientos de Padrón. Odmiany produkowane w Polsce mają łagodny smak. Są pyszne, smażone jako dodatek do sałatek i  idealne na zdrową przekąskę.

Papryka cayenne

Papryka cayenne nazywana także pieprzem kajeńskim. To niewielka bardzo ostra papryka w sklepach dostępna przeważnie w postaci suszonej i sproszkowanej. Z uwagi na swój pikantny smak dodaje się ją do dań mięsnych, makaronów, zapiekanek czy nawet czekolady!  

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100g papryki czerwonej:

32 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

1,3 gram

BIAŁKO

0,5 gram

TŁUSZCZE

6,6 gram

WĘGLOWODANY

144 mg

WITAMINA C

3165 µg

BETA-KAROTEN

Papryka DLA ZDROWIA
Przeciw anemii

Czerwona papryka jest dobrym źródłem żelaza, ale jest również bogata w witaminę C. Witamina ta zwiększa wchłanianie żelaza. Dlatego osoby chcące przeciwdziałać anemii powinny jadać paprykę wraz z produktami zasobnymi w żelazo takimi jak mięsa, ryby, jaja czy podroby.

Dla zgrabnej sylwetki

Papryka jest produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Ostra papryka zaś nieco zahamuje uczucie głodu. Jej rozgrzewające działanie chwilowo pobudzi na tempo przemiany materii.

Dla zdrowych oczu

Karotenoidy zawarte w dużych ilościach w papryce, mogą poprawić zdrowie oczu. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych bardziej narażonych na problemy ze wzrokiem. Regularne spożycie papryki może opóźnić postęp degeneracji narządu wzroku.

Dla układu krążenia

Przeciwutleniacze zawarte w owocach papryki wykazują działanie przeciwzapalne. Ma to znaczenie w prewencji chorób układu krążenia. Substancjami tymi są przede wszystkim karotenoidy, które mogą chronić serce, jak również zapobiegać rozwojowi niektórych typów nowotworów.

MAPA PRODUKCJI

Południe Mazowsza jest największym zagłębiem paprykowym w Europie Środkowo–Wschodniej. Szacuje się, że obecnie z regionu obejmującego m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce pochodzi ok. 90% krajowej produkcji tego warzywa. Tereny te, nazwane „zagłębiem paprykowym” charakteryzuje wyjątkowy mikroklimat, idealny dla uprawy warzyw ciepłolubnych.

Mapa produkcji

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz