{*
*}

Pietruszka

Pietruszka to warzywo korzeniowe spokrewnione z selerem i marchwią. Wykorzystywana zarówno kulinarnie, jak i w przemyśle farmaceutycznym z uwagi na zawartość leczniczych olejków eterycznych.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa

W kuchni wykorzystuje się zarówno korzeń jak i nać pietruszki. Powstały nawet osobne odmiany uprawiane na dobrze rozwinięty korzeń jak i te uprawiane ze względu na atrakcyjną formę liści. Ciekawostką jest, że nać pietruszki jest niezwykle zasobna w witaminę C, a jej zawartością przewyższa zarówno cytrynę, jak i paprykę! Niestety z uwagi na bardzo niewielkie porcje natki pietruszki dodawane do potraw nie ma ona dużego znaczenia w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy.

Moc polskich warzyw - zdrowe warzywa
GATUNKI

Korzeń pietruszki

Korzeń pietruszki nie różni się znacząco w zależności od odmiany. Jedynie wprawne oko jest w stanie rozpoznać niuanse między nimi. Wybierając korzeń pietruszki, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, białą lub lekko kremową barwę, intensywność zapachu oraz to czy nie jest on przeschnięty. Obecne metody przechowalnicze zapewniają surowiec doskonałej jakości przez cały rok. W dawnych czasach warzywa korzeniowe przechowywane były w piwnicach czy kopcowane, co ujemnie wpływało zarówno na wygląd, smak jak i zawartość składników odżywczych.

Pietruszka naciowa

Wybierając odmiany pietruszki naciowej, warto zwrócić uwagę na wybarwienie liści, ich jędrność, która świadczy o świeżości. Odmiany liściaste często mają atrakcyjne, karbowane liście, które nadają się do przyozdabiania potraw. W sezonie wiosenno- letnim warto jest przygotować mrożonki z młodej natki. W okresie jesienno-zimowym będą stanowiły dodatek do zup, sosów, koktajli czy dań obiadowych. 

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze na 100 g pietruszki:

55 kcal

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA

2,3 g

BIAŁKO

0,6 g

TŁUSZCZE

12,3 g

WĘGLOWODANY

41 mg

WITAMINA C

48,5 mg

WAPŃ

Pietruszka DLA ZDROWIA
Na dobre trawienie

Korzeń pietruszki ma właściwości lekko rozkurczowe, przez co zapobiega bólom brzucha wywołanym obecnością gazów w jelitach. Ponadto pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych, co ułatwia pasaż treści pokarmowej oraz przyswajanie składników odżywczych.

Dla zdrowia nerek

Pietruszka zarówno korzeń, jak i natka mają działanie moczopędne. Dzięki temu nasilają filtrację nerkową. W aptekach dostępne są preparaty z tego warzywa przeznaczone dla osób cierpiących na zakażenia dróg moczowych czy kamicę nerkową  

Przeciw stanom zapalnym

Pietruszka wykazuje działanie bakteriostatyczne, a także przeciwzapalne. Regularne spożywanie bogatej w chlorofil ułatwia organizmowi walkę z wolnymi rodnikami i przeciwdziała nasilaniu się stanów zapalnych.

MAPA PRODUKCJI

Pietruszka jest jednym z podstawowych krajowych warzyw przyprawowych. Jadalne są zarówno korzeń, jak i liście. Uprawy pietruszki można znaleźć między innymi w zagłębiu warzywniczym w Małopolsce oraz w województwie lubelskim.

Mapa produkcji

Pobierz kalendarz do druku

Pobierz kalendarz sezonowości polskich warzyw i korzystaj z niego na co dzień, planując zakupy i posiłki.

Pobierz